Suuri Kurpitsa

Sarjakuvat > Pauli Kallion käsikirjoittamat

Sarjakuvanovellit 1984-2009

Sarjakuvanovellit 1984-2009

Pauli Kallio, eri piirtäjiä

Suuri Kurpitsa (2009), ISBN 978-952-9887-60-6 , 188 sivua, 272mm x 250mm, mustavalkoinen

17 €

Pauli Kallio on Suomen ainoa päätoiminen sarjakuvakäsikirjoittaja. Hänen tunnetuimpia lehtisarjakuviaan ovat Kramppeja ja nyrjähdyksiä, Ornette Birks Makkonen, FC Palloseura, Onnen lahjat ja Sekametsä. Kallio toimii sarjakuvan parissa myös kustantajana ja kääntäjänä. Hän on myös DJ, sanoittaja, musiikkikriitikko, Gotham City FC:n laitalinkki ja uraansa muutaman vuosikymmenen tauon jälkeen aloitteleva pikajuoksija.

Sarjakuvanovellit 1984-2009 nitoo kattavaksi retrospektiiviksi valikoiman Kallion pitempiä tarinoita. Vuonna 1992 ilmestynyt esikoisalbumi Pieniä tapauksia keskikokoisen ihmisen elämästä on mukana kokonaan. Sitä täydentävät erinäisissä antologioissa julkaistut työt ja nivaska varta vasten tähän kirjaan tehtyjä sarjakuvia.

Kokoelman piirtäjälista rakentuu pääosin käsikirjoittajan pitkäaikaisista työkumppaneista, mutta seassa on muutamia tuoreitakin kasvoja: JP Ahonen, Kyky Ahonen, Hannu Esko, Jusa Hämäläinen, Kaltsu Kallio, Jussi Karjalainen, Kati Kovács, Kivi Larmola, Aino Louhi, Joel Melasniemi, Christer Nuutinen, Timppa Mäkelä, Reima Mäkinen, Kimmo Niiranen, Pentti Otsamo, Maikki Rantala, Johanna Rojola, Tapani Rytöhonka, Jokke Saharinen, Kari Salonen, Tiitu Takalo, Sami Toivonen.

Maalaispunkin päiväkirja

Maalaispunkin päiväkirja

Kyky Ahonen, Pauli Kallio

Suuri Kurpitsa (2009), ISBN 978-952-9887-63-7 , 172 sivua, 172mm x 250mm, mustavalkoinen

17 €

Käsikirjoittaja Pauli Kallio ja piirtäjä Kyky Ahonen elivät teini-ikänsä tähtihetkiä 1970-luvun lopussa, kun punk uudisti suomalaisen rockin. Samalla mullistui monen pojan ja tytön elämä. Ratsian ensimmäinen single Lontoon skidit kiteytti maalaispunkkien tuntemukset pariin raivokkaaseen minuuttiin.

Maalaispunkin päiväkirja kertoo, millaista oli olla Nivalan ensimmäinen punkki, ystävystyä muiden kapinallisten kanssa ja löytää punkista rajattoman energian lähde. Lopulta nuoret sankarit retkeilevät Pihtiputaalle Ratsian Jyri Honkavaaran vieraaksi päämääränään Pelle Miljoonan keikka Elämäjärven työväentalolla.

Kirjan tekstiosuus käy läpi suomalaisen punkin varhaisvaiheita sekä pureutuu Ratsian uraan ja tuotantoon tarkemmin kuin tähänastinen historiankirjoitus. Bändin jäsenet, lähipiiri ja fanit palaavat 30 vuoden takaiseen aikaan. Nykynäkökulmaa täydentää Jyri Honkavaaran haastattelu vuodelta 1982.

Onnen lahjat 2: Tappele kuin mies!

Onnen lahjat 2: Tappele kuin mies!

Kati Kovács, Pauli Kallio

Suuri Kurpitsa (2009), ISBN 978-952-9887-59-0, 68 sivua, 230mm x 174mm, nelivärinen

15 €

Kuuttakymmentä lähestyvä Mauri on maailman menon tarkkailija ja arkipäivän filosofi, terävänäköinen keskiraskaiden oluthuurujenkin läpi. Maurin siskontytär Piitu toteuttaa päivittäin vihaisen nuoren naisen kutsumustaan ja opiskelee kirjallisuustiedettä. Maailmanparantajan sopuisa poikaystävä Niko sinnittelee sitkeästi puun ja kuoren välissä. Kramppien ja nyrjähdysten Tanja, Risto, Aino ja Esko vierailevat sivurooleissa. Tapahtumapaikkana loistaa Kati Kovácsin värikylläiseksi siveltämä keskisuuri suomalainen kaupunki.

TAPPELE KUIN MIES! on käsikirjoittaja Kallion ja piirtäjä Kovácsin toinen Onnen lahjat -kokoelma. Useimmat nelivärisen niteen sarjoista on julkaistu alun perin Kumppani-lehdessä. Mukana on myös Juomanlaskijassa ja Lukufiiliksessä ilmestyneitä jaksoja. Moneen kertaan palkitun tekijäparin yhteistöihin kuuluu myös VÄRITETYT UNET, joka oli ehdolla vuoden 2008 Sarjakuva-Finlandian saajaksi.

M. A. Castrén ja siperian kielioppi

M. A. Castrén ja siperian kielioppi

Pauli Kallio, Pentti Otsamo

Otava (2008), ISBN 978-951-1-22570-6 , 56 sivua, 215mm x 320mm, yksi lisäväri

27 €

M. A. Castrén ja Siperian kielioppi kertoo aikansa merkittävimpiin kuuluneen suomalaisen tiedemiehen vuosia kestäneistä tutkimusretkistä, joilla antoivat leimansa vaiheikkaat matkat tiettömällä tundralla ja työskentely äärimmäisen vaativissa oloissa. Vaikeuksien keskellä tutkijaa ajoivat eteenpäin vankkumaton kutsumus ja kuivattua poronlihaa kuivempi huumori.

Kallio kertoo kymmenestä tarinasta koostuvan albumin käsikirjoittamisesta: “Olin aiemmin kirjoittanut sarjakuvia, jotka perustuvat nykytodellisuuteen tai silkkaan mielikuvitukseen. Harppaus Matias Aleksanteri Castrénin saappaisiin ja 1800-luvun puolivälin Siperiaan oli siis melkoinen. Tutustuin avaramieliseen, huumorintajuiseen ja sinnikkääseen mieheen, jonka sisuksissa paloi vahva kutsumus. Suomen itäisten sukualiskansojen kielistä ja elintavoista ei tiedetty juuri mitään. Jonkun täytyi pakata kamppeet rekeen ja lähteä ottamaan niistä selvää. Castrén sen teki.”

Väritetyt unet

Väritetyt unet

Kati Kovács, Pauli Kallio

Arktinen Banaani (2007), 64 sivua, 210mm x 210mm

15 €

Kallio ja Kovács pelaavat yhteen saumattomasti niin kauas kuin yötä ja päivää riittää. Viisi käsikirjoittajan uniin perustuvaa neliväristä novellisarjaa, joiden välissä pilkistää mustavalkoinen todellisuus. Päähenkilö tapaa Lennonin ja McCartneyn Cafe Kafkan terassilla ja Sopranos-sarjasta tutun kaimansa Hakaniemen maisemissa. Unelmien blondit, polkupyörät ja hämähäkit aiheuttavat monenlaisia yllätyksiä. FINLANDIA-EHDOKAS 2008.

Josefiina leipoo

Josefiina leipoo

Pauli Kallio, Tiitu Takalo

Suuri Kurpitsa (2006), ISBN 952-9887-46-9, 32 sivua, 112mm x 250mm, mustavalkoinen, lehti

5 €

Pauli Kallion kirjoittama Josefiina ilmestyi Ilta-Sanomien kuukauden kotimaisena kesäkuussa 2006. Tätä julkaisua varten tehtiin lisäksi muutama strippi ja koko sivun kuva. Nimihenkilö on lähes sietämättömän kaunis, kissamainen, itsekeskeinen, nokkela ja nokkava prinsessa joka seurustelee huomattavasti itseään tavallisemman nuorukaisen kanssa. Pariskunnan yhteiselämä ei ole helppoa muttei myöskään koskaan tylsää.

Onnen lahjat

Onnen lahjat

Kati Kovács, Pauli Kallio

Arktinen Banaani (2004), 48 sivua, 210mm x 296mm

10 €

Tämä sarjakuva herätti joissakin lukijoissa pahennusta Helsingin Sanomissa kesällä 2002. Ylipainoisen ja harvoin peseytyvät Maurin ja hänen siskontyttönsä Piitun edesottamukset ja sanavalinnat olivat liian ronskeja aamupuron painikkeeksi. Albumi sisältää Hesarin setrippien lisäksi Aviisissa, Ilta-Sanomissa ja Rumbassa julkaistuja jaksoja. Nykyisin Onnen lahjat ilmestyy Kumppanissa, Aviisissa, Juomanlaskijassa ja Lukufiiliksessä.

Lapsuus vaikea, keski-ikä mahdoton

Lapsuus vaikea, keski-ikä mahdoton

Pauli Kallio, eri piirtäjiä

Asema (2004), 142 sivua, 175mm x 250mm

ylihinta 25 €

Kallion parhaaksi albumiksi väitetty teos jakaantuu kahteen osaan. Alkupuolen vaikeiden lapsuustarinoiden piirtäjiä ovat Joel Melasniemi, Jyrki Heikkinen, Tuisku Honkanen ja Mikko väyrynen. Mahdotonta keski-ikää kuvittavat Ville Ranta, Kati Kovács, Terhi Ekebom ja Christer Nuutinen. Naurettavan pieni painos myytiin nopeasti loppuun. Kaupan on enää pari kiskurihintaista arvostelukappaletta.

Postimies Niilo

Jukka Tilsa, Pauli Kallio

Like (2001), 64 sivua, 210mm x 145mm

8 €

Postimies Niilon tunnelma muistuttaa elokuvan alkuaikojen lempeää mykkää komediaa ja 30-50-lukujen sarjakuvia. Kuvat ovat pelkistettyjä ja selkeitä, hyväntahtoinen huumori vailla nykyajan muodikasta kyynisyyttä. Tarinat vievät lukijan aikaan, jolloin asiat olivat yksinkertaisempia, tekniikka vielä tavallisen ihmisen ymmärrettävissä, kesät kesiä ja talvet talvia. Se muistuttaa ajasta, jolloin työmies saattoi ajatella muutakin kuin tehokkuutta, tulosta ja kiirettä.

Kovaksikeitetyn munan arvoitus

Kovaksikeitetyn munan arvoitus

Jone Mattila, Pauli Kallio

Suuri Kurpitsa (1998), ISBN 952-9887-17-5, 40 sivua, 210mm x 107mm, mustavalkoinen, liimasidottu

ale 2 €

Ehkä hieman puoliväkisin väännetty pieni dekkari, joka sijoittuu kansallispelimme pesäpallon ihmeelliseen maailmaan, josta käsikirjoittaja ei tiedä mitään. Aika kummissaan oli piirtäjä Jone Mattilakin, joka päätyi käyttämään tarinassa eläinhahmoja. Kaikesta huolimatta Asko Alanen onnistui kirjoittamaan minialbumiin kerrassaan hauskan ja inspiroituneen takakansitekstin!

Cramps and Strains and Other Stories

Cramps and Strains and Other Stories

Pauli Kallio, eri piirtäjiä

Suuri Kurpitsa (1996), 48 sivua, 175mm x 250mm

5 €

Sekalainen mutta hyvätasoinen valikoima Kallion kirjoittamia sarjoja englanniksi. Kramppeja, Ornettea, varhaista FC Palloseuraa sekä Kati Kovácsin, Sami Toivosen, Pentti Otsamon, Joel Melasniemen ja Tapani Rytöhongan piirtämiä novellisarjoja. Tärppinä on mukana Rojun piirtämä kovinkin seksikäs kuusisivuinen, jota ei ole julkaistu missään muualla. Painos on luultavasti 300 eikä kovin monta kappaletta ole enää jäljellä.

Pieniä tapauksia keskikokoisen ihmisen elämästä

Pieniä tapauksia keskikokoisen ihmisen elämästä

Pauli Kallio, eri piirtäjiä

Suuri Kurpitsa (1992), 64 sivua, 175mm x 250mm

ylihinta 15 €

Kallion ensimmäinen albumi muodostuu seitsemästä omaelämäkerralliselta vaikuttavasta tarinasta, joista jokaisella on eri piirtäjä: Kyky Ahonen, Kati Kovács, Reima Mäkinen, Sami Toivonen, Kivi Larmola, Pentti Otsamo, Christer Nuutinen. Aikoja sitten loppuun myytyä nidettä löytyi muutama kappale Banana Pressin varastosta. Suositellaan vain keräilijöille: albumin sarjat julkaistiin uudestaan Sarjakuvanovellit 1984-2009 -kirjassa.